Öne Çıkanlar ALAŞEHİR Osman Güven MANİSA ŞEHİT Manisa Cinayet Dilek Kasabası şehit

Spor haberlerini asistanaliz.com ile takip edin

Spor haberciliği ile teknolojinin birleşme noktası Türkiye'de henüz bir boşluk olarak göze çarpmaktadır.

Geleneksel medyanın yapısından çok farklı dinamikler içeren dijital medyaya adaptasyon süreci devam etmektedir.

Televizyon, radyo, gazete, dergi başta olmak üzere her mecra kendi teknik yapısını gerektirmektedir. Dil, kurgu, altyapı, habercilik biçimi, zaman kullanımı, ağırlık dağıtımı başta olmak üzere geleneksel medyanın her elemanı farklı uzmanlıklar gerektirir.

Her haberin her mecrada ayrı tekniği ve veriliş biçimi bulunmaktadır.

Teknolojinin gelmesiyle oluşan dijital medya ise teknikleri oturmamış olduğu kadar yapısı ve kurgusu da henüz tamamlanmamıştır.

Medya adı verilen iletişim biçimleri bugün geleneksel ve dijital tüm haberleşme biçimlerini kapsamaya çalışmaktadır. Öte yandan dijital medyacılık kavramı henüz geleneksel medya kökenli iletişimciler tarafından götürülmektedir.

Sosyal medya haberciliği, blog yazarlığı, video programcılığı, haber siteleri ve haber portalları, mesajlaşma aplikasyon haberciliği, anlık haber kaynakları, internet makaleciliği gibi çok sayıda farklı mecra spor medyasının içine dahil olmuş, gün geçtikçe yenileri katılmaktadır.

Henüz nasıl kullanıldığı taktirde doğru dönüş alacağı konusunda bile netleşilmemişken, gazete haberciliğinin tüm bu alt mecralarda sürdürülmeye çalışılması tezat oluşturmaktadır.

Site haberciliğinde kullanılan kelime sayısı ile blog makaleciliğindeki haber kapsamı arasında derin farklar olması gerekip gerekmediği tartışılmakla birlikte, bloglar asıl kitlenin gelenekselden dijitale taşınmasında lokomotif olmuştur.

Blog yazarlarının, forum gruplarının yerini alan sosyal medyanın kullanımı ise bir başka tartışma konusudur. Kişisel kullanım ihtiyaçlarının, kullanıcının kendisi için bile günlük ve belki aylık olarak değiştiği düşünülürse, sosyal medyada haberciliğin nasıl yapılacağı denklemi daha da karmaşık bir hal almaktadır.

Spor siteleri ise habercilik ile oku-geç yapısının arasında kalmıştır. Kısa metinlerle gazete haberciliğinden çok uzakta, sadece olan bitenle ilgili minimum satırda bilgi verme amacından başka bir nitelik taşımayan başlık haberlerinin altı doldurulamamaktadır.

Bunun temel nedenlerinden biri insanların cep telefonu veya bilgisayar ekranından yazı okumak istemeyeceği düşüncesidir.

İkinci olaraksa dijital sistemin gerektirdiği tıklanma, hit alma kaygılarıyla çok ama vasıfsız habercilik anlayışına kapılma yaşanmıştır.

Video sitelerinde kendi spor programlarını yapmaya başlayan kitle, televizyonun kural ve bağlayıcılığından çıkartan yepyeni bir akım oluşturmuştur. Kıyafet, saat, rating, kitle, canlı, yayın saati gibi temel kuralların yanı sıra kullanılan dil, lehçe, kelime seçimleri konusunda da televizyon yayıncılığının tersine bir hareket oluşmuştur.

Bu noktada televizyonla rekabete giren video sitesi programcılığının henüz ne televizyondan kopabildiği ne de televizyon ile rekabet edebildiğini söylemek için yeterli data bulunmamaktadır.

Sosyal medya ve site haberciliğinin yeniden kurgulanma imkanı varken video sitesi programcılığı  ise neredeyse tamamen boş alan olarak görülebilir.

Dijital medyanın mecraları her gün çeşitlenmekte, yerine yenileri gelmekte, bazıları ise terk edilmektedir.

Bu hızlı değişim aşamasında adapte olabilmek değerli olsa da asıl önemli olan esneklik gösterebilmektir.

Dinamikleri her gün takip ederken mecra yapılarını iyi değerlendirmek de zaruridir. Her mecraya farklı habercilik taşınırken geleneksel medyanın alışkanlıklarından hangilerinin dijitale taşınacağı bir başka tartışma konusudur.

Yazılı spor medyasının ve görsel yayıncılığın teknolojinin devreye girmesiyle dijitalleşmesi aşamasına geçişinde var olan boşluğu bir fikir ve felsefe ile doldurmak hedefiyle yola çıkan asistanaliz.com farklı ses tonuyla ayrışmaktadır.

Dijital habercilik yapılırken içerik açısından zengin metinler, güçlü görseller, makalecilik ile birlikte gündemin doğru özetlendiği bir yapı kurulmaktadır. Genel geçer ezberler yerine her yaşa, isteğe, fikre ve düşünceye hitap edebilecek farklı yapılar kurulmaktadır.

Geleneksel medyanın gereklerini dijital medyaya taşırken bir fikrin de beraberinde taşınması gerektiği internet hareketinin hızında kaybolmamalı, değişime ayak uydurulabilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.