Terör, kapsamı ve içeriği farklılık göstermekle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nde kamu güvenliğini ve huzuru tehdit eden önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Terör örgütlerinin faaliyetlerini sürdürmesi için fiziki ve ekonomik imkanlara sahip olması gerekmektedir.

FETÖ, 1992 yılındaki Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Raporunda “Fetullah Hocanın Talebeleri Örgütü” olarak kaydedilmiştir. FETÖ’nün 1992 yılından itibaren devlet kayıtlarında ‘cemaat’ değil “tehlikeli bir örgüt” olduğu işaret edilmiştir. Bu istihbarat raporunun 1980’li yıllardan gelen bir bilgi birikimi, takip ve tahkikatlardan oluştuğu dikkate alındığında FETÖ’nün 1980’lerden itibaren kamusal mal ve hizmetlere sızmaya çalıştığı ve gizlilik içinde yürüttüğü bu eylem doğrultusunda hareket ettiği nettir. Buna göre örgüt gücünü kamuda 5 unsurdan almaktadır; askeriye, hariciye, mülkiye, adliye ve maliye. Kamuda hareket noktası olarak özellikle “Polis Kolejlerini, Polis Akademisini ve Polis Okullarını” seçtiği işaret edilmiştir. O dönem ki istihbarat kayıtlarına göre Ankara Polis Kolejinin %50’sine yakın bir kesimi ile temas kurmuştur. Yine o dönem ki istihbarat raporunda örgütün tüm ülke genelinde çeşitli adlar altında kurulan vakıf ve örgütsel evlerde faaliyetlerde bulunduğu ve kamuya militan yetiştirdikleri vurgulanmıştır. Yine aynı raporlarda, tespit edilen sivil toplum kuruluşları ve örgüt evlerinde Fetullah Gülen’in kaset ve videoları izlettirilerek militanlar üzerinde etki oluşturulmak istendiği işaret edilmiştir. 1992 yılında Fetullah Gülen’in bu gizli eylemlerini kamu görevlisi bir devlet öğretmeni olan K.Ö. vasıtası aracılığı ile yaptığı belirtilmiştir. K.Ö’nün emir ve direktifleri doğrudan örgüt lideri Fetullah Gülen’den aldığı ve militanlarca kendisine Ankara’nın valisi denildiği de kayıt altına alınmıştır.

Terör örgütleri tarafından yasal faaliyetler sonucu elde edilmiş olan temiz paranın terörün finansmanında kullanılarak kirletilmesi, literatürde ‘siyah yıkama’ olarak ifade edilmektedir. Bu noktada FETÖ’nün “siyah yıkama” yöntemini kullandığı görülmektedir. FETÖ sahip olduğu şirketlerin başka şirketlerle temasını önleyecek şekilde oldukça fazla sayıda şirketler kurarak özel bir köy (alan) oluşturmuştur. Bu köyde yer alan şirketlerin her biri ya ortaklık ya da hissedarlık bağı ile birbiriyle ilişki içinde bulunmaktadır. FETÖ’nün oluşturduğu bu yapıya ŞİRİNLER KÖYÜ adını vermek mümkün. Dünyadaki tüm terör örgütlerinin finansal yöntemlerinden tamamen farklı bir yöntem uygulayan FETÖ, hukuken haraç sayılan finansal kaynağının en önemli bölümünü oluşturan kaleme “himmet” adı vererek algı operasyonu ile eylemlerini sorgulanır halden uzak tutmaya çalışmıştır. FETÖ ideolojik bağlılığı öyle bir safhaya taşımıştır ki üyelerinden hem finansal kaynak sağlamakta hem de onlara suç eylemlerini yaptırmaktadır. FETÖ’nün diğer terör örgütlerinden farkı, mali kaynak sağladığı kişilere eylem yaptırıyor olmasıdır.

2014 yılı Şubat ayında FETÖ medyası Fetullah Gülen için bir imaj çalışması yaptı. Gülen’i gençlik döneminden itibaren tanıyan isimler onunla yaşadıkları hikayeleri anlattı. Bu anlatı bir belgeselde toplandı. Adı “Geçmişten İzler”di. Zaman gazetesi belgeseli “destansı davanın ilk kahramanları” diye duyuruyordu. Belgesel, o günlerden itibaren FETÖ kanalı Irmak TV’de yayımlandı.

Ali CANSEVEN…

Ondan, FETÖ’nün kuruluş hikayelerinin anlatıldığı “Gurbete Cemre Düştü” isimli kitapta “yokluk ve çile zamanlarında hizmete sahip çıkmış, omuz vermiş ve hizmet halkasının ilk fedakarlarından” işadamı diye bahsediliyor.

Manisa’lı olan, FETÖ’nün para ilişkilerinin ilk misyonerlerinden Canseven’e nedense 15 Temmuz darbe girişimine kadar kimse dokunmadı. Ali Canseven, Bülent Arınç’ın Manisa’da şikayetçi olduğu operasyonlar silsilesinde 8 ay önce tutuklandı. Belgeselde Canseven’in arşivinden bir fotoğraf karesi ekranda görünüyor. Fotoğrafta yıllar önce Gülen, bir grup şakirdiyle görünüyor. Topluluğun merkezinde oturan bir isim dikkat çekiyor. O kişi 15 Temmuz darbe girişiminin kritik imamlarından olan Adil Öksüz’den başkası değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem Yavuz 2 yıl önce

Manisa fetö yuvası haline gelmiştir.

Avatar
Burcu SOYCAN 2 yıl önce

Siyasi ayak nerede?