AK Parti Manisa Milletvekili aday adaylığını açıklayan 'Ağaç Doktoru' lakaplı Makina Mühendisi Savaş Çelebi, ETV Manisa’da yayınlanan Objektif Bakış programına konuk oldu. Belgin Öztürk Koçak’ın sorularını yanıtlayan Çelebi, tarımın sesi olmak adına, milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı ve tüm Türkiye’ye seçim şarkısı ile sesleniyor.

ŞAVAŞ ÇELEBİ KİMDİR?

Programda kendisini hakkında bilgiler veren Çelebi; “Ben Aksaraylıyım. Uzun yıllardan beri Ege bölgesi ve İzmir’de yaşıyorum. 20 yıl kamuda çalıştım birkaç yıl önce bıraktım ama kamudaykende ağaçlara olan sevgimden,tarıma olan ilgimden dolayı bu işlerin içindeydik hayliyle. Kamuda demir yolu mühendisliği yaptım.Ulaşım Manisa’nın ihtiyaçduyduğu alandır. Manisa ağacın, tarımın merkezi ama ulaşım konusunda da hayli desteğe ihtiyacı var. Bizde bu konuda elimizden ne geliyorsa yapacağız.” dedi.

EN FAZLA MANİSA’NIN BANA İHTİYACI VAR

Neden Manisa’da milletvekili aday adayı olmayı tercih etiğini açıklayan Savaş Çelebi, şu sözlere yer verdi; “Çünkü en fazla Manisa’nın bana ihtiyacı var. Menemen’de ikametgâh ediyorum ama buraya çok yakın ve sık sık geliyorum. İnsanlar internete baktığında Manisa’ya ne kadar sıklıkla geldiğimi görürler. Manisa’mızı sevdiğimiz için. Manisa halkının bizi yakından tanıdığını bildiğimiz için. O yüzden birinci tercihimi Manisa yaptım. İkinci tercihimi de Aydın olarak gösterdim. Bu iki bölgede de ağaç doktoruna bir hayli ihtiyaç var. Ağaç doktorunun kıymetini ihtiyacı olanlar bilir. O yüzden Manisa’nın bana sahip çıkacağına inanıyorum.”

TARIMIN SESİ OLMAK ADINA ADAY ADAYI OLDUK

Tarıma gönül vermiş insanların sorun ve taleplerine çözüm bulmak için aday adayı olduğunu vurgulayan Çelebi; “Ticaretin ötesinde vatandaşların bizi sevdiğini görünce bu bize daha çok istek enerji verdi. İnsanların sorunlarını çözdüğünüzde bu noktada insanlar size sahip çıkıyor.  Sevip sayıyor kendi ailesinden biri olarak görüyor. Bunu görmek ve duymak çok huzur veriyor.  Biz elimizden gelen herşeyi yaptık ama elimizden gelmeyen şeylerde var. Yeri geldiğinde siyasi güç olmadan siyasi tarafınız olmadan bir yerden sonra bir şey yapamazsınız. Vatandaş çağrı merkezini arayıp şikayetlerini iletiyorlar ama bazı noktalarda yetki alanımız kısıtlı olduğu için gerekeni yapamıyoruz. Tarıma gönül vermiş, bağı bahçeyi seven herkesin bizim gücümüzü aşan talepleri var bunları çözmek adına milletvekili olmak istiyorum.  Tarımın sesi olmak adına aday adayı olduk.”diye konuştu.

SATIŞIN İÇİNE ÜRETİMİ SOKACAĞIZ

Köylünün sürekli satış fiyatlarındanşikayetçi olduğunu belirterek açıklamalarını sürdüren Savaş Çelebi; “Biz bu noktada herkesin konuştuğu gibi klasik bakamıyoruz. Kesin çözümler bulmamız gerekiyor. Üreticilerimi satışın içine sokmadan, ürettikleri malın içine sokmadan başarılı olma şansınız yok.EgeBölgesi’nde satış sistemi tam olarak oturmadı. Sistemi oturan örnek şehir olarak Gaziantep’i verebiliriz.  Köylüler Antepfıstığının satış işiyle uğraşmıyorlar. Fıstıklarını direkt olarak komisyoncularına götürür, verirler.  Bu komisyoncular güvenilir, yıllardır bildiklerini insanlardır. Yamuk yapma şansları yok. Komisyoncularda götürürler fıstıkları tüccarlara satarlar. Komisyoncular hep köylüden yana olur, anlaşmama gibi bir durum yok. Fıstık üreticileri nasıl ki net olarak bazı şeyleri çözdülerse, üretiyorlar işine bakıyorlar bu kadar basit.  O yüzden bizim köylümüzle eğer burada, oradaki benzer bir modeli kuramıyorsak, tersten gideceğiz, bu kez satışın içine üretimi sokacağız. Manisa başka şehre benzemez. Manisa bugün Türkiye’de katmadeğeri en yüksek olan bölgedir. Profesyonel zeytin, profesyonel üzüm burada var. Tek eksiklik ürünleri pazarlamada, reklamda. Akhisar’da yetişen zeytinlerimizi tüccarlarımız alıp da üstüne biraz daha para koyarak Orhangazi’de satıyorsa, bu bir eksikliktir. Biz bu eksiklikleri tamamlayacağız.” açıklamalarında bulundu. Bu ülkede çiftçilik mesleğinin apayrı bir okulunun olması gerektiğini söyleyen Çelebi, son olarak şu sözlere yer verdi; “Nasıl ki mühendis, doktor vs olurken okula gitmemiz gerek.  Çiftçiolurkende aynı şekil olması gerek. Meslek olan birşeyin okulu olması lazım. O eğitimi de devlet vermesi lazım. İnsanlar bizden bu konuda yetişmiş personel istiyorlar. Gücümüz vaktimiz yeterse, kendi okulumuzu açmak istiyoruz.”