Ünversitede, kalite konuşuldu

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) tarafından 'Kalite Güvence ve Akreditasyon Çalışmalarını Değerlendirme' toplantısı yapıldı. MCBÜ tarafından 'Kalite Güvence ve Akreditasyon Çalışmalarını Değerlendirme' toplantısı, Süleyman...

Ünversitede, kalite konuşuldu

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) tarafından 'Kalite Güvence ve Akreditasyon Çalışmalarını Değerlendirme' toplantısı yapıldı.

MCBÜ tarafından 'Kalite Güvence ve Akreditasyon Çalışmalarını Değerlendirme' toplantısı, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Rektör yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Genel Sekreter Ali Emirosmanoğlu, dekanlar, bölüm başkanları ile birim kalite komisyonu üyelerinin hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi, yaptı. Rektör Çelebi, üniversite bünyesinde başlatılmış olan kalite çalışmaları ile ilgili bir değerlendirme yapmak ve üniversitenin akademik ve idari tüm mensuplarını bu sürece dahil etmek için bir araya geldiklerini söyledi. Kemal Çelebi, "Kalitenin bir hayat felsefesi olduğunun bilincindeyiz. Kalite hayata bakış ve inanç demek. Hayatın her alanında daha iyiye, daha güzele ulaşmak demek. Kaliteyi sadece üniversitede değil, hayatın her alanında merkeze almak durumundayız. Kalite sonu olan bir süreç değil; orada prosedürler, ilkeler ve uyulması gereken işlem süreleri var. YÖK'ün yükseköğretimin nicel anlamda gelişimi, ilerlemeyi gerçekleştirdik; şimdi sıra niteliğe geldi şeklinde bir değerlendirme yapmasından sonra kaliteye önem ve öncelik vermesi, üniversitelerde de bu çalışmaları gündeme getirdi. Aslında YÖK'ün böyle bir yönetmeliği olmasa, bu kurullar oluşmasa ve kaliteyle ilgili dışardan bir denetim söz konusu olmasa da, bu felsefe hepimizin kendi içimizde hissetmemiz gereken ve dolayısıyla her türlü eylemimize yansıtmamız gereken bir olgu olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

Kaliteyi tanımlayan Rektör Kemal Çelebi, "Kalite kişinin kendisini sürekli geliştirmesi, değiştirmesi, yenilemesi ve yaptığı ile yetinmemesidir. İktisadi anlamda kaynakları en iyi kullanmaktır. Bir diğer ifadeyle mevcut imkanlarla en yüksek sosyal faydayı sağlamaktır. Duyusal anlamda ise mutluluktur. Görevinizi en iyi şekilde yerine getirmenin huzurudur. Biz gerçekten üniversitede bir şeyleri değiştireceksek, bu üniversiteyi daha iyi bir noktaya taşıyacak, büyütecek, sorunları çözeceksek; bu hepimizin aynı hedefe yönelmemiz, birbirimize güvenmemiz ve birlikte hareket etmemizle mümkün olacaktır" dedi.

MCBÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İpek Akil toplantıda 'UTEAK Akreditasyon Deneyimi', MCBÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergün Köse, 'MÜDEK Akreditasyon Deneyimi', MCBÜ Turgutlu Meslek Yüksekokulu Öğretim ÜyesiYrd. Doç. Dr. Faruk Durmaz ise 'ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetimi Sistemi ve OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Sistemi Deneyimleri' toplantıda bilgiler verdi.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / MANİSA, ()

FOTOĞRAF 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.