İzmir Kuş Cenneti ile ilgili protokolün süresinin dolması

- Orman ve Su İşleri Bakanlığı: - "İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliğinin protokolde yer alan sorumluluklarını yerine getirmemesi sebebiyle protokolün feshedilerek alanın yönetiminin tekrar Bakanlığımızca yapılmasına karar verilmiştir"

İzmir Kuş Cenneti ile ilgili protokolün süresinin dolması

İZMİR (AA) - İzmir Kuş Cenneti Gediz Deltası Sulak Alanı yönetiminin Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılacağı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İzmir Kuş Cenneti Gediz Deltası Sulak Alanı yönetimine ilişkin İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) ile Bakanlık arasındaki protokolün 4 aydır imzalanmadığına dair haberlerin medyada yer aldığı belirtildi.

İZKUŞ'un aralarında İzmir Büyükşehir, Karşıyaka, Menemen ve Foça belediyelerinin yer aldığı bir birlik olup, özellikle Gediz Deltası’ndaki kuşların korunmasını amaç edindiği bildirilen açıklamada, söz konusu protokolün maksadının Gediz Deltası Sulak Alan Yönetim Planı'nın etkin uygulanarak, alanın aktif şekilde korunması ve Gediz Deltasının uluslararası ortamda Türkiye'yi temsil edebilecek alt ile üstyapıya sahip, ekoturizm ve bilimsel çalışmaların bir arada yürütüldüğü örnek bir korunan alan olarak oluşturulması olduğu ifade edildi.

Birliğin bütçesinin 3 milyon lira olduğunun belirtildiğine işaret edilen açıklamada, "Ancak birlik tarafından değil 3 milyon, 3 kuruşluk bir harcama dahi yapılmamıştır. Bu hususla alakalı da Bakanlığımızın bütün ısrarlarına rağmen tarafımıza hiçbir açıklamada bulunulmamıştır." değerlendirmesinde bulunuldu.

- Protokol feshedildi

Açıklamada, Bakanlıkça özellikle son 4 yıl içerisinde Gediz Deltası’nda koruma ve yatırım faaliyetlerinde önemli sorunlar yaşandığı, birlik tarafından Gediz Deltası’na hakkettiği önemin verilmediği tespit edildiği vurgulanarak, şu bilgilere yer verildi:

"Birliğin önemli miktarda bütçesi olmasına rağmen bu bütçenin alanın korunması ve geliştirilmesi için kullanılmadığı, alana gelen ziyaretçilere daha iyi hizmet verebilmek için alanda yeterli yatırımların yapılmadığı, alanı korumakla sorumlu güvenlik personelinin vazifelerini gereği gibi yerine getirmediği de gözlemlenmiştir. Yine alanda halihazırda bulunan kuş gözlem kulesi, ziyaretçi merkezi gibi ünitelerin bakımlarının yapılmadığı ve bir kısmının kullanılamaz durumda olduğu, alanda bulunan mevcut giriş takının dahi Bakanlığımızca yenilendiği, alana tatlı su temininin sağlanmadığı görülmüştür. Ayrıca bahsi geçen birlik ile Bakanlığımız arasında imzalanan protokol gereği alanda yapılan çalışmaların düzenli olarak tarafımıza rapor edilmesi gerekirken maalesef birlik bu raporlamayı da yapmamıştır.

Bu çerçevede İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği protokolde yer alan sorumluluklarını yerine getirmemesi sebebiyle 11/05/2017 tarih ve 105210 sayılı yazımız ile protokolün feshedilerek alanın yönetiminin tekrar Bakanlığımızca yapılmasına karar verilmiştir."

Birliğin protokol gereği olan görevlerini yerine getirmediği, bütçesi olmasına rağmen gerekli yatırımları yapmadığı ve şeffaf hareket etmediği vurgulanan açıklamada, "Bundan hareketle alanın yönetimi Bakanlığımızca gerçekleştirilecek ve burada yapılacak çalışmalar ile İzmir Kuş Cenneti (Gediz Deltası) mevcut durumundan çok daha güzel bir hale gelecektir." ifadesi kullanıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.