Yıl 1994 Ocak Ayı Belediye Başkanı Zafer Ünal. Yıl 2015 Mühendis Zafer Ünal. 
Yıl 2004 Ocak ayı ve Belediye Başkanı Adil Aygül. Yıl 2015 Ağustos ve Mimar Adil Aygül.
 Yıl 2009 Ocak Ayı Belediye Başkanı Bülent Kar, yıl 2015 Ağustos Avukat Bülent Kar. 
Bu isimleri milletvekili olarak, muhtar ya da oda başkanı olarak çoğaltabiliriz. Seçimle gelip seçimle gidenler için geçmiş yılları mukayese edebileceğimiz gibi kendimiz için de şöyle bir öz eleştiri yapabiliriz. Bu gün seçim kaybeden belediye başkanlarının yanında başkanım başkanım gözümün nuru gönül çiçeğim diyen hiç kimse yok. Her sabah kahvaltıyı beraber yapamadan boğazından başkansız lokma geçmeyen Fikri Anakoç Adil Aygül’le anılıyordu. Dile kolay birlikte 10 yıl Manisa’yı belediyeden yönettiler. Şimdilerde yalnızca arada selamlaşıyorlar ve selam veriyoruz. 
Mesela Bülent Kar döneminde Alaeddin Demir namı diğer berber Alaeddin Bülent Kar ile birlikte 5 yılı dolu dolu geçti. Fikri Anakoç Adil döneminde olduğu gibi Bülent Kar’ın sağ koluydu. Adil Aygül, Bülent Kar, Zafer Ünal belediye başkanlıkları dönemine baktığınızda o günkü teknoloji ve imkanlarla yapabildikleri, yapmaya çalıştıkları hatasıyla sevabıyla o kadardı. 
Hizmette gelişen teknoloji kullanılarak günün koşullarıyla değerlendirme yapılması doğru değil ancak insan ilişkilerinin geçmiş ve günümüzde de aynı olduğu vazgeçilmez bir gerçektir. Seçilmiş belediye başkanı halkıyla kavga etmez. Halkın içinde olur. Halkın ne yediğinden ne içtiğinden haberdar olur. Otobüse binmeli, pazardan alışveriş yapmalı, kahvede oturan vatandaşın sohbetini bilmelidir. 
Yani belediye başkanı Kadıköy’de oturup Manisa’nın köyüne şiir yazmamalı. 
Belediye başkanlığı, oda başkanlığı, milletvekilliği, ekip işidir ekip. Öyle yanında iki kişiyle ekip olunmuyor. 
Yanında ki ekip dediğinde başkanım başkanım diyen insanlar değil, bilgisi, deneyimi tecrübesi olan ehil insanlar olmalı. 
Dünyanın en büyük imparatorluğunu kuran Cengizhan, Moğollarda eğitimli, ticareti bilen insanlar olmadığı için, ele geçirdiği topraklardaki eğitimli ve ticareti bilen insanlarla Moğol İmparatorluğunu büyütmüştür.  
Peygamber Efendimiz Halid Bin Velid’i genç yaşında İslam Orduları’nın komutanı yapmıştır. Müslüman olduktan sonra Bizans ve Sasani ordularını yenen Halid Bin Velid, çok nadir savaş kaybeden dünyadaki sayılı komutanlar arasında yer almıştır. 
Ekip olayına çok örnek verilebilir. Ama Manisa’da ekip olayına gelince, örnek çok azdır. Bülent Arınç siyaset yaptığı dönemde parti kademelerinde görev yapan bir çok isimle beraber hareket etti. Parti kaç kez kapandıysa el birliği içinde kapıları tekrar açtılar. Bülent Koşmaz yıllarca oda başkanlığını beraberindeki ekiple götürdü. Asla ellerini bırakmadılar. ( Allah rahmet etsin) Arif Koşar gücünü kaybettiğini zannettikleri dönemde oda başkanlığından alındığı hikayelerini hatırlayın arkadaşlarıyla birlikte hareket etti ve Manisa Ticaret Borsası’nın adını onunla duymaya başladık. Erdinç Yumrukaya Milletvekilliği için çıktığı yolda partisinden istifa ederken yönetim kurulu birlikte istifa mektubunu verdi ve o gün bu gündür o ekiple beraber. 
Seçime girmeden önce ekibi olanla, seçildikten sonraki ekipli olan arasında çok büyük farklar vardır. 
Ha birde yapay ekipler vardır bunlarda yüzen adacıklar gibi peşinden gidebilecek adamlar arayanlardır. Bunların sayısı çoktur sayılacak ve örnek verilecek gibi değil. Mesela bu vereceğim örneğin gerçekle alakası yoktur. Yalnızca isim benzerliği olabilir örnek olsun diye yazıyorum. Manisa desem yanlış anlaşılır o yüzden atıyorum; Filipinlerin başkenti Manila Milletvekili ve Manila Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Üsein abinin ( 100 Metre dünya rekottmeni Üseyin Bolt ) yanında gezen ekip günebakan gibidir. Güneş nereye onlar oraya bakarlar. 
Neyse gelelim tekrar şimdi bana kaybolan yıllarımı verselere. 
Seçim kaybettikten sonra keşke bunu yapmasaydım denilen durumlar vardır. İşte bunun yaşamamak için yanında bulunan ekip ruhu önemlidir. Bu tuz ruhuna benzemez. Ekip ruhu bir birini gözünün hareketi ya da sözünün inceliğinden top yekün hareket anlamına gelir.
Cengiz Ergün 2009 yılında Belediye Başkanı oldu. Ardından büyük şehir belediye başkanı. İki dönem anlamına gelen bu süreçte yapılan yapılmayan işler hizmetler şudur ya da budur. Reklam panoları, yapılmayan alt yapı, içme suyu falan bunları bu gün olur yarın olmaz. Nitekim çöplük yıllardır yanıyor. İçme suyu sorunu dün de vardı. Çok şükür en büyük ilerleme reklam panolarında oldu her geçen gün sayısı artıyor. Manisa gelişiyor reklam panoları büyüyor. Bunlar az bir zaman konuşulur geçer gider. 
Ancakkkkkkkkkk. 
Oy veren insanlar seçildikten sonra parti değiştirenleri, seçildikten sonra halktan uzaklaşanları, kavga edenleri, (Adil Aygül ve Bülent Kar örnekleri gibi) bize hizmet etme imkanı vermiyorlar mazeretinin arkasına sığınanları, borç içinde belediye aldık bahanelerini, belediye başkanı aklını bırakıp yanındaki rantçı aklıyla hareket edenleri asla ve asla unutmaz. 
Bu millet feraset sahidir. Oy verirken mesajını verir. O mektubu iyi okumak gerekir. Bunun Manisa’da çok güzel örnekleri var. Mesela Kula, Turgutlu, ya da meclis üyeliğindeki oyların belediye başkanlığı oyları arasındaki farkı gibi. 
Hele sen gel bir çay içimi, sen çay dök ben de içimi.   
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.