Beyaz Fil Yıkılmasın platformu Cengiz Ergün afişlerine çok sert tepki gösteri

Beyaz Fil Yıkılmasın platformu Cengiz Ergün'ün Beyaz Fil binasına afişler asmasına çok sert tepki göstererek Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün Beyaz Fil'in yıkılmasını isteyen mal sahipleriyle ilişkili olduğunu belirtti.

Beyaz Fil Yıkılmasın platformu Cengiz Ergün afişlerine çok sert tepki gösteri

Beyaz Fil Yıkılmasın platformu Cengiz Ergün'ün seçim afişlerinin Beyaz Fil binasında kullanılmasına çok sert tepki göstererek "Cengiz Ergün Beyaz Fil'in yıkılmasını isteyenlerle aynı safta yer almıştır açıklaması yaptı.

Platfor adına açıklamalarda bulunan Manisa Mimarlar Odası Eski Başkanı Ferdi Zeyrek;

"Bu resim;Beyazfil yıkılmasın platformunun hiçbir zaman yanında olmayan ve mal sahibi ile Cengiz Ergün’ün ilişkisinin belgesidir.
Beyazfil yıkılsaydı sizde reklam için kullanacağınız bir duvar bulamayacaktınız. Beyazfil bizim için yarınlarımıza kültürel miras Cengiz Ergün gibi başkanlar için ise reklam alanı olarak kalmalı.
Beyazfil yıkılmamalıdır." dedi.

- Olayın Geçmişi

Manisa’nın tarihi sembollerinden biri olan ve uzun yıllar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olarak hizmet verdikten sonra 2014’te satışa çıkarılan, 2017’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma statüsü değiştirilen Beyaz Fil binasının yıkılmasına karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Manisalıların “Beyaz Fil” olarak adlandırdıkları binanın mimarı, İstanbul Tarabya Oteli’ninde tasarımını yapan Kadri Eroğan. Avustralya kökenli Amerikalı ünlü mimar Neutra’ nın yanında çalıştıktan sonra yurda dönen Kadri Eroğan binayı 60'lı yıllarda tasarlıyor. Şehir merkezindeki bina zaman içinde değişen işlevlerde kullanılıyor ve şehrin sembollerinden biri haline gelerek Beyaz fil adını alıyor. Manisa’nın göbeğinde yer alan, 1960’lı yılların izlerini taşıyan ve “döneminin eşi olmayan özelliklerini barındıran” tarihi Beyaz Fil binası da “ranta kurban gitti.” Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanlarınca, “binanın tescilinin devam etmesi” yönünde karar alınmasına karşın, yine bakanlığa bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun “alınan bu tescil kararını” kaldırması dikkat çekerken bina, bedelinin çok altında 30 milyon 450 bin TL’ye tekstil firması Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ’ye satıldı. 
DAVA AÇILDI
“Binanın tescilinin kaldırılarak ranta açılacak olması” karşısında ise Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu kuruldu. Tescil kararının kaldırılmasına karşı, platform adına Süheyla Ertosun dava açtı. Davada, “24 Eylül’de binanın yeniden keşfinin yapılmasına” karar verildi. Bu kez de şirket devreye girdi ve Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında, “bir raporla, riskli yapı tespitini” yaptırarak, söz konusu binadaki kiracılara 30 Eylül’e dek binayı tahliye etmeleri ihtarını gönderdi. Bina için her ne kadar keşif kararı verilse de binayı satın alan şirket, üç tarafı tarihi eserlerle çevrili, Manisa’nın kalbinde yer alan bu binanın yerine AVM, otel ya da rezidans yapmayı planlıyordu.
YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ
Manisa 2. İdare Mahkemesi 31.12.2018 tarih ve 2018/241 Esas sayılı kararında Beyaz Fil Binasının, Cumhuriyet dönemi mimari özelliklerini taşıdığı, imar ve özellikleri bakımından korunmasına gerek görülen yapılardan olduğu, kentsel SİT alanı içinde kaldığı, taşınmazın sanat değeri, mimari, tarihi, estetik, mahalli, arkeolojik değerler kapsamı içinde; strüktüel, dekoratif, yapısal durum, malzeme, yapım teknolojisi,  şekil bakımından özellik arz etmesi şartlarını taşıdığı, yapının 1. Grup olarak belirlenen tekil ölçekli anıtsal yapı örneği olduğu, tescil kaydının devam etmesi gerektiği belirtilmiş, dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararların meydana gelebileceği belirtilerek yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatma 3 ay önce

Beyaz Filin korunmaya alınması gereken yapılardan olduğunu düşünüyorum