Bir viral olmasına rağmen beklendiğinden fazla yankı uyandırdı: Flatfy.com/play

Birçoğumuz Flatfy internet sitesini duymuşuzdur. Emlak alanında yayın yapan sitenin bünyesinde birbirinden farklı 1189 emlak ilan sitesinin ilanları yer almaktadır.

Bir viral olmasına rağmen beklendiğinden fazla yankı uyandırdı: Flatfy.com/play

Birçoğumuz Flatfy internet sitesini duymuşuzdur. Emlak alanında yayın yapan sitenin bünyesinde birbirinden farklı 1189 emlak ilan sitesinin ilanları yer almaktadır. Bu sayede, emlak ilanlarına erişmek için farklı bir sürü site üzerinde gezmenize gerek kalmamakta ve istediğiniz kriterde aradığınız emlak ilanlarının tamamını tek bir sayfa üzerinde görebilmektesiniz.

Ancak bu yazımızda size daha önce çok fazla görülmemiş bir konuda Flatfy’ın yapmış olduğu bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz.

Son dönemlerin en popüler yazılım dili nedir? Pek çoğumuzun bu konuda ortak bir cevap vereceğinden eminim. Evet, doğru bildiniz: Python. Flatfy işte bu alanda kendini geliştirmiş yazılımcıların bu bilgilerini test edebilecekleri bir uygulama sundu. flatfy.com/play adresinden erişilebilecek bu uygulama aslına bakıldığında bir oyun. Ama bildiğimiz oyunlardan biraz farklı.

Bu oyunda, Python ile yazılan bazı kod bulmacaları yer almaktadır. Her seviyede gittikçe zorlaşan bulmacaların tamamı ön uç geliştirme, algoritmalar, ikili şifreleme gibi konulardaki 12 farklı kodlama sorusundan oluşmaktadır.

Aslında bu oyun ilk tasarlandığında amacı Flatfy internet sitesinin de yazılmış olduğu Python yazılım dilinde kendini geliştirmiş ve bu alanda yetişmiş özellikle üniversitelerin 3’ncü sınıfında öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerini Flatfy şirketinden haberdar edebilmekti.

Ancak, ufak bir reklam çalışması ile başlayan bu oyun kısa sürede beklenenden çok daha fazla ilgi gördü. Oyunun hikayesine daha sonra dönmek üzere şimdilik bu konuyu burada kapatalım ve oyunun özelliklerinden bahsedelim.

flatfy.com/play linkinde yer alan Python kodlama oyununun bu kadar çok yankı uyandırmasının en önemli sebebi belki de oyunun çözümünün zor olmasından kaynaklanmaktadır. Zira bu oyunu Flatfy gibi gelişmiş bir arama motorunu yazan IT departmanının tamamı 2 haftasını harcayarak yazmıştır. Dolayısıyla beklenenin üstünde bir ilgi görmesi aslında oyunun zorluğu neticesiyle beklenmiyordu. Ancak bilgisayar dünyasındaki pek çok kişi oyunu duyduğunda Python bilgilerini sınamak amacıyla oyundaki bulmacaları çözmeye başladılar.

Oyuna olan ilgi o denli fazla oldu ki, Amazon sunucuları üzerinden flatfy.com/play linkindeki oyuna hostluk yapmaya başladı.

Oyun, her ne kadar ilk açtığınızda basit bir ara yüze sahipmiş gibi görünse de 12 farklı seviyenin tamamı için ayrı bir ara yüz tasarımı yapılmıştır. Ayrıca, oyunumuzun en iddialı olduğu nokta ise hacklenmesinin imkansıza yakın olmasıdır.

Bugüne kadar oyunu oynayan kişiler arasından pek çoğu dışarıdan oyuna kod enjekte etmeye çalıştılar. Ancak bugüne kadar hiçbiri başarılı olamadı. Tabi ki bunu yapmak Flatfy IT ekibini ciddi ölçüde zorlamasına rağmen bunu başarmış olmanın gururu da Flatfy’ın yazılım departmanının ne ölçüde sağlam olduğunu göstermektedir.

Çünkü flatfy.com/play’e girerek belli bir noktaya gelebilen herkes bu işte belli bir seviyede insanlardır ve yazılım dillerine hakimdirler. İşine hâkim kişilerin bu noktada ne ölçüde başarılı olabileceğine ilişkin geçmişte pek çok farklı örnek görüldü. Flatfy, kendi sunucularına yapılan tüm saldırıları büyük bir başarı ile savurmayı başardı ve bu başarısınız günümüze kadar sürdürdü.

Bu tarz bir çalışma daha önce dünyanın en gelişmiş ve en büyük arama motoru Google tarafından yapılmıştı. Google’ın bu çalışması da Flatfy’ınkine benziyordu. Ancak Google’ın çalışmasının çözümü daha kolay yapılabilmekteydi. Ayrıca muhtemelen bilerek yapılmıştır; ancak Google’ın uygulamasında bazı açıklar bulundu ve bu açıklar üzerinden oyuna saldırı gerçekleştirilebiliyordu.

flatfy.com/play nasıl doğdu?

Aslına bakılırsa flatfy.com/play’in ilk doğduğu yer şirketin merkezi olan Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Oyun linki yazıldıktan ve yayına geçtikten sonra Kiev metrosundaki bazı istasyonlara reklamlar verildi ve bu reklamlarda “Python bilerek para kazanıyor ve iş yapıyorsanız bu işe giderken de Python düşünün.” gibi ilgi çekici slogan bir cümle yazıldı. İlk etapta yukarıda da bahsettiğimiz üzere projenin esas hedef kitlesi, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünde okumakta olan öğrencileriydi. Ancak, sonuç hiç beklendiği gibi gerçekleşmedi.

Metroya verilen bir reklam elbette ki yoğun bir ilgi çeker. Öyle de oldu. Metroyu kullanan kişilerin birçoğu bu reklamlarda yer alan soruyu internet üzerinde tartışmaya açtılar. Python bulmacası Flatfy’ın beklediğinden çok daha fazla ilgi görmüştü. Öyle ki oyun ilk çıktığından bugüne 100.000’in üzerinde gösterim aldı. İnsanlar bu bulmacayı 800.000’den fazla kere çözmeye çalıştılar.

Flatfy Facebook sayfası oyunun yayınlanmasından sonra oldukça fazla sayıda yorum aldı. Ancak belki de oyunun zorluğundan kaynaklanan bir durum olarak oyunu oynamaya başlayan 6000 kişinin sadece 1000 tanesi oyunu tamamlamayı başarabilmiştir.

Oyun Kiev’de öyle yoğun bir ilgi ile karşı karşıya kaldı ki, Kiev’in en ünlü teknoloji şirketlerinin CTO’ları dahi bu oyuna ilişkin sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundular.

Avrupa’nın en gelişmiş emlak ilanı sitelerinden biri olan Flatfy, bu oyunu oynayan kişiler arasında yaptığı değerlendirme sonucunda oyunu en kısa sürede bitiren kişiyi Ukrayna Kiev’deki ofisine davet ediyor.

Oyunda Python bilgisini tr.flatfy.com sitesine ispat etmeyi başaranlara belki de hayatlarını değiştirebilecekleri bir teklifi Flatfy sunmaktadır.

Flatfy nedir

Flatfy nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tr.flatfy.com, bir gayrimenkul arama motorudur. 2015 yılında start-up olarak kurulan proje geride kalan 4 yıl içerisinde gün geçtikçe daha fazla büyümüş ve bugün aylık görüntülenmesi 1,3 milyonu bulan büyük bir platform haline gelmiştir.

Benzer şekilde Flatfy’ın bünyesinde toplamda 1189 farklı internet sitesine ait ilanlar yer almaktadır. Bu ilanları farklı kategoriler halinde bünyesinde barındıran Flatfy, yapay zekâ ile kodlanmış bir sistematiğe sahiptir. Aslına bakıldığında bu durum Flatfy’ın yukarıda bahsettiğimiz oyunu oluşturmasının mantığını da bize vermektedir. Zira, sitenin durumu sürekli dinamik haldedir.

Flatfy sitesinde her ay 900 bin gibi yüksek miktarda ilan yayınlanmaktadır. Sitenin veri tabanındaki ilanlar her daim güncel durumdadır. Bir siteye eklenen ilan en fazla 24 saat içerisinde Flatfy’ın bünyesine dahil edilmektedir.

Flatfy ile emlak ilanı araması yapmak artık çok kolay olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.