Bitki koruma ürünleri bayi toplantısı yapıldı

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ülkemiz insanlarının daha sağlıklı ve kalıntısız tarım ürünleri tüketmesini sağlamak, aynı zamanda ihracatta sağlıklı ve kalıntısız tarım ürünleri ihraç etmek ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacıyla bitki koruma ürünleri bayilerine eğitim toplantısı düzenledi.

Bitki koruma ürünleri bayi toplantısı yapıldı

08.03.2016 tarihinde Şehzadeler Ziraat Odasında gerçekleşen toplantıya; Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanı Dr. Yunus Bayram, Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İzzet Atsız, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, Bitki Koruma Ürünü Bayileri ile İl ve İlçe Müdürlüğü personelinden oluşan 400 ü aşkın davetli katıldı.
İl Müdürlüğünde görevli konu sorumlusu Mühendisler; Meran Kayhan, Erdal Deniz ve Köksal Aksu; 17 İlçe Müdürlüğünden gelen teknik elemanları ve ruhsat sahibi olan bayileri yeni mevzuatlar ve uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirdi. Toplantıda Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmeliğin esasları, uygulamalarla ilgili olarak yaşanan, sektörün sorunları ve çekirdeksiz kuru üzümde Chlorpyrifos-Ethyl etken maddesinin kalıntı limitinin AB tarafından 0,50 ppm’den, 0,01 ppm’e düşürülmesi konuları değerlendirildi.
Toplantının açılışında bir konuşma yapan İl Müdürü Hasan ÇEBİ; “Manisa İli, çok çeşitli tarımsal ürünleri yetiştirmesi, geniş tarımsal alanlara ve ihracata yönelik olarak da yüksek tarımsal potansiyele sahip olması sebebiyle, ülke tarımına ve ekonomisine çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bilinçli tarımsal üretim yapılması ve yetiştirilen ürünlerde pestisit kalıntısı bulunmaması için bu konularda gerek bayilerimizin, gerekse üreticilerimizin bilinçli ve duyarlı olması gerekmektedir. Son yıllarda ihracatta zaman zaman yaşanan kalıntı sorunlarının yaşanmaması ve bu konuda gerekli tedbirlerin zamanında alınması çok önem arz etmektedir” dedi.
Manisa’da üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yaklaşık %85 inin yurt dışına ihraç edildiğini ve bununda yaklaşık %90 nının Avrupa Birliğine ihraç edildiğini söyleyen Hasan Çebi; “Son dönemde gündemimizde sizlerin de yakından takip ettiği Chlorpyrifos-Ethyl etkin maddesinin kalıntı limitinin AB tarafından 0,50 ppm’den, 0,01 ppm’e düşürülmesi konusu var olup 10 ağustos 2016 tarihi itibariyle de uygulamasına geçilecektir. Bu tarih bizim için çok önemli bir tarihtir. Çünkü bu kuru üzümün çıkış tarihidir. Kalıntı limiti için açıklanan miktar, bu ilacı hiç kullanmayın anlamına geliyor. Bu yüzden bu ilaçtaki etken madde üzerinde hassasiyetle durmaktayız. Bakanlığımız da durumun ciddiyetine istinaden çalışmalarını başlatmış olup yakın tarihte sonuç alacaklar ve bunu da bizimle paylaşacaklardır” dedi.
Konuşmasında bitki koruma ürünleri satışı yapan bayilerin yetki ve sorumluluklarına değinen Hasan Çebi; “Perakende satışlarının izin sahibi kişi nezaretinde yapılması esastır. Bayiler, Bakanlıkça onayı bulunmayan, sahte ve kaçak, etiketsiz, kullanma süresi geçmiş bitki koruma ürünlerini bulunduramaz ve satamazlar. Yapmış olduğumuz ve yapacağımız bayi denetimlerinde; yasaklanmış aktif madde içeren, son kullanma süresi geçmiş, ambalajı bozulmuş, reçetesiz ürün satışı, bayi izin belgesine sahip personel nezareti dışında ürün satışı konularına hassasiyetle duracağız. Bu sebeple, yönetmelik hükümlerine titizlikle riayet edilmesini sizlerden istiyoruz.
Bu amaçla bu toplantılara katılarak eğitim alan, karşılıklı bilgi alış-verişinde bulunan bayilerimize ve onlara sunumlarıyla eğitim veren değerli eğitimcilerimize teşekkür ediyorum. Sizler bizim arazideki gözümüz kulağımızsınız. Üreticilerimizle birebir irtibat halinde olduğunuzdan onları yönlendirecek kişilersiniz. Bu konuda ilgi ve alakanızı bekliyor, 2016 yılının kalıntısız, sağlıklı ve bol ürünlü bir yıl olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Dünya üzerindeki ülkelerin politikalarını su, enerji ve gıdanın şekillendirdiğini ve bir olumsuzluk halinde ilk olarak gıda üzerinde ambargoların uygulandığını söyleyerek, gıda konusunun önemine vurgu yapan Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanı Dr. Yunus Bayram “ Birim alandan daha fazla verim almak amacıyla zaman zaman çeşitli katkı maddelerinden yaralanmak zorunda kalınmaktadır. Lakin bu tür kimyasalların insan sağlığına verebileceği zararlar söz konusu olma ihtimalinden dolayı pek çok araştırmalar da yürütülmektedir. Bu sebeple bazı ilaçlar yasaklanmakta bazılarına da sınırlamalar koyulmaktadır. Bugün burada toplanma sebeplerimizden biri de Chlorpyrifos-Ethyl etken maddesinin kalıntı limitinin AB tarafından 0,50 ppm’den, 0,01 ppm’e düşürülmesidir. ABD 2000 yılından beri Chlorpyrifos ile ilgili çeşitli çalışmalar yapmıştır. Doğa ve insan üzerindeki etkilerini araştırmıştır. O tarihten bugüne bu ilacın kullanımını giderek azaltmış ve 2015 yılı itibariyle de tamamen yasaklamıştır. Ülkemizde ise başta bağ, meyve, zeytin, fındık, hububat ve pamuk olmak üzere toplam 16 ana üründe 22 zararlı organizmaya karşı Chlorpyrifos’un Bakanlığımızda ruhsatı bulunmaktadır. Yıllık ithalatı 1500 ile 4500 ton arasında değişmektedir. Piyasada bu aktif maddenin pek çok alternatifi bulunmaktadır. Chlorpyrifos’un kullanılmamasından dolayı endişe duyulacak durum söz konusu değildir. Örneğin Bakanlığımızın kayıtlarında bağda salkım güvesine karşı ruhsatlı 22 alternatif ilacın kullanılabileceğini söylemek mümkündür. Malumunuz Avrupa Birliği çekirdeksiz kuru üzümde Chlorpyrifos-Ethyl etken maddesinin kalıntı limitini 0,50 ppm’den, 0,01 ppm’e düşürdü. Bu diğer ürünlerde de düşürülmeyecek anlamına gelmiyor ve bu konuda da çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Ülkemizde olduğu gibi diğer dünya ülkelerinde de bazı radikal tedbirler alınmaya başlanıldı. Sayın Bakanımızın da bu konunun çözümüyle ilgili talimatları olup en kısa zamanda yürütülen çalışmalarının sonucu sizlere ulaştırılacaktır. Alınacak kararlar sonrasında ürünün ithalatından, hasat öncesi kullanımına kadar her alanda denetimlerimizi de sıklaştıracağız” dedi.
Konuşmaların ardından sunumların yapılması ve karşılıklı soru cevapların gerçekleşmesiyle toplantı son buldu.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.