Mazlum Nurlu'dan İran üzümü uyarısı

İran’dan getirilen kuru üzümlerin Mersin serbest bölgesinde kutuları değiştirilerek Türk üzümü gibi Avrupa’ya ihraç edildiği konusunda şikayetler geldiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU; bu ticaret şekli Manisa’ya ihanettir dedi.

Mazlum Nurlu'dan İran üzümü uyarısı
En fazla çekirdeksiz kuru üzüm üretimi yapan ülkelerden birisi olan Türkiye’de üretilen üzümün % 80-90’ı ihraç edildiğini ifade eden Mazlum Nurlu İran üzümü ihracatı sorununa dikkat çekmek amacıyla konuyu Meclis gündemine taşıyarak Gümrük ve Ticaret Bakanına bir soru önergesi verdi.


Nurlu önergesinde, 2014-2015 ve 2016 yıllarında İran’dan serbest bölgelere gelen üzüm miktarını ve dış piyasada çekirdeksiz kuru üzümümüzün imajının zedelenmesine neden olan bu uygulamanın engellenmesi için hangi tedbirleri alacaklarını sordu.

Kendisinin de çiftçilik yaptığını ve çekirdeksiz sultaniye üzüm yetiştirdiğini söyleyen Mazlum NURLU yaptığı açıklamada; geçen yıllarda gündeme gelen ve yurt dışındaki üzüm piyasamızı olumsuz etkileyen İran Üzümü riski maalesef hala devam etmektedir.

Serbest bölgelerde İran’dan gelen kuru üzümün kutuları Türk firmalarının kutuları ile değiştirilerek, ya da Manisa üzümü ile paçal yapılarak Türk Üzümü gibi Avrupa ülkelerine satıldığı konusunda ihracatçılardan ve üretici birliklerinden yoğun şikayetler gelmektedir.


İran’dan gelen üzümün ihraç edilmesi iç piyasada üzüm fiyatlarının düşük kalmasına ve dış ticaret gelirinde önemli kayba neden olmakta, İran üzümü yüzünden Manisalı üzüm üreticileri büyük zarar görmektedir.

TARİŞ’in verdiği bilgilere göre İran üzümünün ton fiyatı 500 dolar kadar daha ucuz olduğundan, bu üzümleri yüksek fiyatla satan birkaç ihracatçı daha çok kar etmek için gerek kalite, gerekse nefaset bakımından daha iyi olan sultaniye çekirdeksiz kuru üzümümüzün imajına zarar verilmektedirler.


Sultaniye çekirdeksiz kuru üzümümüzün imajına büyük darbe vuran bu gelişmelerin önüne geçilmediği taktirde, Avrupa’daki üzüm pazarımızı kaybedecek ve bundan en büyük zararı ülkemiz ve üzüm üreticilerimiz görecektir.

Her ne kadar yerli üreticiyi korumak için tarım ürünleri ithalatında % 56 gümrük vergisi uygulansa da, vergi muafiyeti olan Serbest Bölgelerde, İran’dan gelen kuru üzümün Türk firmalarının kutuları ile Avrupa ülkelerine satılması ticaret ahlakı ile bağdaşmamaktadır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, serbest ticaret kapsamında tarım ürünlerinin serbest bölgelere giriş ve çıkışında daha dikkatli davranarak İran üzümünün sultaniye çekirdeksiz kuru üzümü gibi ihraç edilmesini engellemelidir.


CHP olarak, serbest ticarete karşı değiliz. Fakat kuralsız bu ticaret şeklini de doğru bulmuyoruz.


İç ve dış ticaretin kurallarıyla yapılmasını sağlamak Hükümetin görevidir. Gerekli tedbirler acilen alınarak Manisa için büyük önem arz eden Sultaniye Çekirdeksiz Kuru Üzümün imajının zedelenmesine asla izin verilmemelidir ifadelerine yer verdi.SORU ÖNERGESİ
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKÇİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Mazlum NURLU
Manisa MilletvekiliÇekirdeksiz kuru üzüm üretimi ve ihracatı ülkemiz ve Manisa ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. Üretilen çekirdeksiz kuru üzümün % 90’ı ihraç edilmektedir. Bu nedenle Türkiye uluslararası üzüm piyasasında fiyat dengesi açısından en önemli belirleyicidir.

Bu yıl don ve dolu yağışı nedeniyle üzüm rekoltesi düşük gerçekleşmiştir. Üzümün az olmasından kaynaklı olarak fiyatların yüksek seyretmesine rağmen, üreticinin gelirinde büyük kayıp oluşmuştur.


Geçen yıllarda gündeme gelen Mersin serbest bölgesinden İran üzümü ihracatı yurt dışında üzüm piyasamıza büyük zarar vermiştir. Bu yılda Mersin serbest bölgesine getirilen İran Üzümünün, Manisa üzümü ile paçal yapılarak, yani karıştırılarak Avrupa’ya Türk firmaları etiketi ile ihraç edildiği konusunda şikayetler gelmektedir.


Verilen bilgilere göre Manisa kuru üzümü ile İran üzümü fiyatı arasında tonda 500 dolar gibi bir fark vardır. Bazı ihracatçılar bunu fırsat bilerek İran üzümünü yurt dışına Türk üzümü olarak ihraç etmektedirler.


Her ne kadar yerli üreticiyi korumak için % 56 gümrük vergisi uygulansa da, vergi muafiyeti olan Serbest Bölgelerde, İran’dan gelen kuru üzüm yeniden işlenip kutuları değiştirilerek Türk Üzümü olarak Avrupa ülkelerine satılmaktadır.


Gerek kalite, gerekse nefaset bakımından daha iyi olan sultaniye çekirdeksiz kuru üzümümüzün imajına zarar verilmektedir. Çünkü üreticilerimiz Avrupa standartlarına uygun ilaç kalıntısı olmayan en kaliteli üzümü yetiştirmektedirler. Fakat İran üzümündeki kalıntı miktarının fazlalığı nedeniyle fiyatlar düşürülmektedir.


Üzüm ihracatı ve üretimi için büyük tehlike oluşturan bu gelişmelerin önüne geçilmediği takdirde, Avrupa’daki üzüm pazarımızı kaybedecek ve bundan en büyük zararı ülkemiz ve üzüm üreticilerimizin göreceğimiz ifade edilmektedir.Bunlara göre;

1- Ülkemizde bulunan serbest bölgelere İran’dan getirilen çekirdeksiz kuru üzümlerin ülkemizde üretilen çekirdeksiz kuru üzümlerle karıştırılıp kutuları değiştirilerek Türkiye’de üretilmiş gibi yeniden paketlenip etiketlendiği ve ihraç edildiği iddiaları doğru mudur?2- 2014-2015 ve 2016 yıllarında İran’dan serbest bölgelere gelen üzüm miktarı ne kadardır?3- Bu üzümler hangi ülkelere ihraç edilmiştir?4- Bu yıl ülkemizden rekolteden fazla üzüm ihraç edildiği iddiaları doğru mudur?5- Dış piyasada imaj zedelenmesine neden olan bu uygulamanın engellenmesi için hangi tedbirleri alacaksınız? 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.