MHP'Lİ AKÇAY'DAN HÜKÜMETE EGE'DEKİ TÜRK ADALARINDA İŞGAL SORUSU

Ege Denizinde Türk adalarındaki Yunan işgali TBMM'nin gündemindeydi. Konuyla ilgili bir konuşma yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Türk topraklarında işgal devam ediyor. Hükümetin sessizliği kaygı verici ve manidardır" dedi.

MHP'Lİ AKÇAY'DAN HÜKÜMETE EGE'DEKİ TÜRK ADALARINDA İŞGAL SORUSU

Ege Denizindeki 16 Türk adası ve bir kayalıkta Yunan işgali devam ederken Muğla iline bağlı Ardıççık adası da işgal edilen 17 nci Türk adası olmuştu. İşgaller TBMM’nin de gündemindeydi. Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay konuşmasında hükümeti Yunan işgalleri konusunda açıklama yapmaya davet etti.

Ege Denizindeki Türk adalarında Yunan işgalinin devam ettiğini belirten MHP’li Akçay Türk topraklarında Yunan bayrağının dalgalanıp Yunan otoritesinin hâkim olduğuna dikkat çekti. Konuşmasında işgallerle ilgili Aydın iline bağlı Eşek adası örneğini veren MHP’li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Eşek adası Kanuni Sultan Süleyman zamanından günümüze kadar Türkiye sınırları içerisinde bir Türk adası olarak bilinmesi ve gösterilmesine rağmen, Yunanistan tarafından güya tartışmalı hâle getirildiği gerekçe gösterilerek işgal edilmiştir. İşgal devam etmektedir. Biz diyoruz ki oranın yöneticisi Aydın Büyükşehir Belediye başkanı ama adada bir de Yunan belediye başkanı var. Yunanistan bu adalarda, yani Türk topraklarında vergi topluyor, yargılama yapıyor, bayrağı dalgalanıyor; diğer bir ifadeyle Türk topraklarında Türk otoritesi yok, Yunan otoritesi var.”

 

“İşgallere Karşı Hükümetten 2004’ten Beri Hiçbir Tepki Görmedik”

 

MHP’li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Bütün bu işgaller karşısında 2004’ten beri hükümetten Yunanistan’a karşı hiçbir tepki, hiçbir nota görmedik. Hükûmetin sessizliği çok ciddi şekilde kaygı vericidir ve manidardır. Gördüğümüz ise bir beka sorunu olan Türk topraklarında işgal konusunda hükümette bir söz ve görüş birliği dahi yoktur. Örneğin, başbakan Ahmet Davutoğlu Dış İşleri Bakanlığı döneminde bir soru önergeme verdiği cevapta “ülkemiz ile Yunanistan arasında Ege Denizi’yle alakalı olarak, bazı adacık ve kayalıkların aidiyeti dâhil bir dizi sorun bulunmaktadır.” demişti. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise bir başka soru önergeme verdiği cevapta “Yazılı soru önergesindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” demişti. Ege’de 17 nci adamız da Yunan işgaline maruz kalırken hükümetin görüşünü merak ediyorum. Davutoğlu başbakan oldu, İsmet Yılmaz bakanlığına devam ediyor. Acaba görüş ve politikalarında bir değişiklik oldu mu? Ege’deki Yunan işgali için ne yapacaksınız?

 

2004’ten beri Türkiye ile Yunanistan arasında cumhurbaşkanı ve başbakan düzeyinde 13 ziyaret ve görüşme gerçekleşmiş. Son olarak başbakan Davutoğlu Aralık 2014’te Yunanistan’a gitmiş ve 8 Mart’ta da Yunan başbakanını İzmir’de ağırlamıştır. Hatta başbakan bu son görüşmede İzmir’deki başbakanlık ofisini Yunan başbakanına tahsis etmiştir. Ancak dikkat çekici bir şekilde, bu adaların işgal durumu Türkiye tarafından gündeme getirilmemektedir. Oysa Yunan Hükûmetinin Savunma Bakanının göreve başlar başlamaz ilk ziyareti bu işgal edilen adalara olmuştur. Bu, göz göre göre göz yumulacak bir durum değildir, Hükûmeti bu konuda açıklama yapmaya davet ediyorum.”

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.